Jump to content
LaptopVideo2Go Forums

Problem z 7000m


dezerter

Recommended Posts

Witam, mam problem z karta graficzną 7000m w acerze 5520, mianowicie podczas normalnej pracy temp. GPU utrzymuje się na poziomie 65 - 75 stopni jednak jak uruchomię jakąś grę nawet starę temp. drastycznie wzrasta ponad 95 stopni

co dziwne zauważyłem ze temp. GPU rośnie też podczas obciążenia komputera np, edycją dużych tekstów, defragmentacji dysku etc.

sprawa podobnie ma się na debianie gdzie czasami temp. karty potrafi przekroczyć 90 przy aktualizacji paczek

wyłączyłem powerminzer ale nic to nie dało, dodam jeszcze że czyściłem wiatrak, a system to xp

Edited by dezerter
Link to comment
Share on other sites

Czyściłeś też heatpipe? Tą miedzianą "rurkę" która odprowadza ciepło? Jeśli laptop ma więcej niż 1-2 lata to dobrze by było też nałożyć nową pastę albo taśmę termoprzewodzącą na GPU. Jeśli wszystko będzie czyste ze świeżutką, dobrze założoną taśmą to nie powinien się grzać bardziej niż 80 stopni.

W najgorszym przypadku możesz unieść laptopa (np. postawić na 4 klockach) tak żeby nie leżał bezpośrednio na biurku, albo dokupić podkładkę chłodzącą, np. Zalmana ZM-NC1000.

nc1000_440px.jpg

Link to comment
Share on other sites

Laptop ma dopiero pół roku, to chyba taśmy i pasty jeszcze nie trzeba wymieniać

ale co do tej rurki to nie wiem gdzie ona jest, a widząc ile kurzu było na skrzydłach wiatraka też pewnie przydało by się ją przeczyścić

Link to comment
Share on other sites

Żeby dostać się do heatpipe, musisz otworzyć dolną pokrywę laptopa, ale jeśli masz tam jakieś naklejki (plomby) i jeśli zerwą się podczas otwierania, to automatycznie tracisz gwarancję na laptopa. Wystarczy odkręcić kilka śrubek małym krzyżakiem.

Nie trudno nie zauważyć tej "rurki", jest to spory kawałek metalu o złoto-brązowym kolorze. Jeśli masz taką możliwość to możesz od razu też przedmuchać płytę główną sprężonym powietrzem albo taką gumową "gruszką" dla niemowląt. Lepiej nie dmuchać ustami bo można popluć :)

Link to comment
Share on other sites

sporo zachodu a w dodatku gwarancja ;/

a czy jest jakaś metoda aby zmusić wiatrak aby np. już przy 70 stopniach grzał na maksa? :)

Link to comment
Share on other sites

Niestety nie... Są programy do manipulowania wiatrakiem ale działają tylko ze stacjonarnymi kompami.

Link to comment
Share on other sites

jest jeszcze nhc ale niestety nie ma pliku cs do acera a samemu niestety dosyć trudno jest go zrobić

Link to comment
Share on other sites

ostatnio zauważyłem też że arta nagrzewa się w dziwnych momentach, kiedy nie powinna tego robić

np. wtedy gdy procesor lub dysk są obłozone

np. defragmentacją, nagrywaniem płyty lub gdy jakiś program się zawiesi i zajmuje 100% cpu

na swoim starym stacjonarnym kompie nie zauważyłem tego, ale może w laptopie z racji braku miejsca procek potrafi podgrzać kartę o 20 stopni :)

Link to comment
Share on other sites

może w laptopie z racji braku miejsca procek potrafi podgrzać kartę o 20 stopni :)

No właśnie, nie wiem jak jest w Twoim laptopie ale zazwyczaj GPU i CPU są chłodzone jednym, wspólnym heatpipe, więc jedno wpływa na drugie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Krist
No właśnie, nie wiem jak jest w Twoim laptopie ale zazwyczaj GPU i CPU są chłodzone jednym, wspólnym heatpipe, więc jedno wpływa na drugie.

Mam podobny problem z tym samym laptopem co ty ,ale u mnie jest taki niuans ,że temperatura procesora wynosi zaledwie 37 stopni Celsjusza natomiast grafika w tym samym momencie potrafi sięgnąc 100-103 stopni po przekroczeniu 105 stopni laptop się wyłącza żeby się grafa nie spaliła.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

to jest chyba wada tego modelu bo sporo rzeczy próbowałem i nie udało mi się obniżyć temp. podczas pracy

tu takie mi się nasunęło pytanie czy na viście temp. pracy będzie mniejsza? może systemy acpi visty lepiej obsługują niektóre laptopy od xp?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...